امروز: جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ [2017/07/21]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 19293 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

تقابل برانکو و کی روش بر فوتبال ایران

خبرایران: دو مربی باتجربه خارجی که سابقه سال ها حضور در فوتبال ایران را دارند با تقابل تنش آفرین،غیر حرفه ای و دور از انتظار خود، تعطیلات نیم فصل لیگ برتر که می توانست فرصت خوبی برای آماده سازی باشگاه ها و در کنار آن تیم ملی باشد را به حاشیه کشاندند.
تقابل برانکو و کی روش بر فوتبال ایران

به گزارش خبرایران،فوتبال ایران در سال های اخیر به ندرت رنگ آرامش را به خود دیده است و عواملی چون جنگ لفظی «کارلوس کی روش» سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران با برخی عوامل فدراسیون و مربیان لیگ برتری بدلایل مختلف از جمله فراهم نبودن شرایط و امکانات مورد نظر و همچنین اختلاف نظرهای مربیان داخلی با سرمربی درخصوص تعطیلی های متعدد و طولانی مدت رقابت های لیگ و تاثیر آن بر آمادگی تیم ها از نظر بدنسازی، شرایطی را رقم زده که بارها شاهد ایجاد حواشی خود ساخته در فوتبال ملی و باشگاهی باشیم.
بی تردید، هدف اصلی جامعه فوتبال و تلاش همه آنها در قالب لیگ های مختلف این است که تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم تا همچنان در آسیا یکه تازی کرده و فوتبال ملی ما بتواند برای دومین مرتبه متوالی جواز حضور در جام جهانی را کسب کند.
هرچند که در ظاهر اینگونه به نظر می رسد عوامل مختلف فدراسیون فوتبال و مدیران با تیم ملی همراه هستند، اما واقعیت های موجود اذهان را به سوی دیگری می برد، چراکه رفتارها و صحبت های کی روش که یک مربی باتجربه بین المللی و حرفه ای شناخته شده محسوب می شود در سال های اخیر خیلی ها را رنجانده و شاید اکنون بسیاری از اهالی فوتبال منتظر ناکامی این مرد موزامبیکی هستند تا سفره دل خود را باز کنند.
درحالی که تیم ملی فوتبال ایران در شرایط بسیار ایده آلی برای صعود به جام جهانی قرار دارد و با عملکردی مناسب در دور رفت مرحله نهایی انتخابی جام جهانی اکنون صدر جدول رده بندی را در گروه یک منطقه آسیا از آن خود کرده است و با برنامه ریزی درست ، حمایت همه جانبه و حکمفرما بودن آرامش بر تیم می تواند با پشت سرگذاشتن دیدارهای مرحله برگشت صعود به نسبت آسانی به جام جهانی روسیه داشته باشد،حاشیه ها بازهم فوتبال ملی و باشگاهی را در برابر هم قرار دارد.
در اینکه کی روش و برانکو دو مربی خارجی موفق و محبوب در فوتبال ایران هستند، شکی نیست، اما از این مربیان به اصطلاح حرفه ای انتظار می رود، همانقدر که در تیم ملی و پرسپولیس دارای جایگاه و محبوبیت هستند در تصمیمات و اقدامات و اظهار نظرهای خود نیز حرفه ای باشند.
نکته جالب تقابل برانکو و کی روش این است که این دو مربی تا چند ماه پیش ارتباط خوبی با هم داشتند و حتی سرمربی سرخپوشان با حضور در تمرینات تیم ملی به صورت قاطع حمایت خود را از کی روش و تیم ملی اعلام کرد.
با این حال شرایط در روزهای گذشته به گونه ای رقم خورد که یک اردوی غیر ضروری به اعتقاد کارشناسان برای تیم ملی ایران در امارات که ظاهرا از مدت ها پیش برنامه ریزی شده اما اعلام نشده بود، صدای سرمربی آرام پرسپولیس را به آسمان رساند.
صدرنشین لیگ برتر که چند مهره تاثیرگذارش را در نیم فصل از دست داده است با حضور علیرضا بیرانوند، رامین رضاییان، سیدجلال حسینی، محمد انصاری، کمال کامیابی نیا، مهدی طارمی و وحید امیری در تیم ملی، دیگر مهره تاثیرگذاری را برای تمرینات نیم فصل در اختیار نداشت.
برانکو که همواره به عنوان یک مربی آرام و متین شناخته می شود با انتقاد از اعزام تیم ملی به اردوی امارات که آن را غیر ضروری خواند،در گفت و گویی آتشین، کی روش و سازمان لیگ را متحدانی دانست که منفعت باشگاه ها را در نظر نداشته و تنها به عملی شدن برنامه های خود می اندیشند.
صحبت های برانکو همانطور که بسیاری از رسانه های صاحب نظر تایید کرده اند، منطقی به نظر می رسد، اما بهتر بود تا او و کی روش در فضای آرام و دوستانه تر راه حلی دوستانه برای رفع این مشکل پیدا می کردند تا دوباره فوتبال ایران را پس از آرامشی کوتاه مدت وارد درگیری و حاشیه نکنند.
تعطیلات طولانی مدت و متعدد لیگ به دلیل برگزاری اردوهای تیم ملی در سال جاری بارها موجب اعتراض سرمربیان لیگ برتری شده است که البته اکثرا اعلام کردند که به خاطر منافع تیم ملی از حق خود گذشته و با تیم ملی همکاری می کنند، اما پر واضح است که تعاملی بین کی روش با مربیان ایرانی وجود ندارد.
به نظر می رسد جدا از «علیرضا منصوریان» سرمربی جوان استقلال که ملی پوش چندانی به غیر از «امید ابراهیمی» و «ورویا غفوری» در سال اخیر در تیم ملی نداشته است، دیگر مربیان لیگ برتری با نفر اول تیم ملی ایران در این رابطه همراه و هم عقیده نیستند و این مساله را بارها در صحبت هایشان با انتقاد از تعطیلات متوالی لیگ اعلام داشته اند.
انتقادات بی پایان برانکو در دو روز اخیر سبب شد تا سرمربی تیم ملی ایران که چندان انتقاد پذیر هم نیست در تصمیم عجیب و شاید تاریخی ملی پوشان پرسپولیس را تنها پس از اینکه یک روز از آغاز اردوی امارات می گذشت به تهران بازگرداند تا اختلاف نظری را که می شد به سادگی حل شود، به کلاف سردرگم تازه ای تبدیل کرده باشد.
جالب این است، فدراسیون فوتبال که با مدیریت فعلی خود هیچگاه پاسخ قانع کننده ای برای اختلافات و حاشیه های پر سر و صدای سرمربی تیم ملی با افراد مختلف نداشته اکنون نیز سکوت کرده است. شاید ترس از واکنش تندتر کی روش باشد که هیچکدام از مسئولان فدراسیون حاضر به اظهار نظر در این رابطه نمی شوند.
از سوی دیگر باشگاه پرسپولیس نیز تدبیری اتخاذ نکرده و شنیده می شود که برانکو برای آغاز این جنگ با مدیران باشگاه هماهنگی لازم را انجام داده است.
برای یافتن آگاهی از ریشه اختلاف این دو مربی لازم است تا به تعطیلات ابتدای فصل رجوع کنیم که کی روش در تصمیمی غیر قابل پیش بینی به بازیکنان ملی پوشی که باید در تمرینات باشگاهی برای حضور در آغاز لیگ شرکت می کردند، دستور داد تا دو هفته تعطیلات غیر فوتبالی داشته باشند و برانکو که بیشترین بازیکن را در تیم ملی داشت واکنش منفی به این تصمیم کی روش نشان داد.
در نهایت کار به جایی رسید که علی کریمی، خداداد عزیزی، منصور ابراهیم زاده، محمد مایلی کهن و بسیاری دیگر از چهره های فوتبالی به حمایت از سرمربی پرسپولیس بپردازند.
در این بین بازهم مسئولان سازمان لیگ بر یک جمله تکراری تاکید کردند «وظیفه همه کمک و تعامل با تیم ملی است»، اما شاید به نظر آنان این همراهی فقط یک طرفه است و تیم ملی نباید با باشگاه ها تعامل داشته باشد.
سوال اینجاست، آیا باشگاه هایی که سالانه 20 تا 40 میلیارد تومان هزینه می کنند نباید مزد زحمات خود را گرفته و به اهدافشان برسند؟
امیدواریم اکنون که تیم ملی فوتبال ایران در آسیا یکه تازی می کند و عملکرد تحسین برانگیزی با هدایت کارلوس کی روش دارد با قدرت جواز حضور در جام جهانی را کسب کند و باشگاه ها نیز در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد خوبی داشته باشند.
مهمترین آرزوی جامعه فوتبال پایان یافتن حواشی متعدد و یارکشی هایی است که در سال های اخیر بیشتر شده است. حواشی و اتفاقاتی که «علی پروین» سرمربی پرافتخار سال های دور تیم ملی و پرسپولیس و همچنین اکثر کارشناسان این رشته پرمخاطب معتقد هستند که در نهایت موجب خواهد شد تا فوتبال ملی کشورمان آسیب ببیند.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب